Zapalenie pęcherza moczowego – jak je leczyć?
Zapalenie pęcherza moczowego to uciążliwa choroba objawiająca się pieczeniem, bólem podczas oddawania moczu, uczuciem ciagłego parcia na mocz oraz częstym oddawaniem małej ilości moczu. Co stosować na zapalenie pęcherza? Które leki są skuteczne w leczeniu infekcji?
Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, która rozwija się stosunkowo często. Pojawiające się w jej przebiegu dolegliwości są nieprzyjemne i uciążliwe dla pacjenta. Zachorowanie na zapalenie pęcherza po raz pierwszy wymaga konsultacji z lekarzem. Gdy choroba ta rozwija się ponownie i nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy (np. gorączka, nudności, wymioty) można rozpocząć od samodzielnego leczenia przy pomocy leków dostępnych bez recepty.
Silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty – Apteka dla Rodziny oferuje tabletki z furaginą (np. uroFuraginum, Furaginum Hasco), które warto stosować w pierwszej kolejności. Furagina działa przeciwbakteryjnie w stosunku do patogenów, które najczęściej odpowiadają za rozwój zapalenia pęcherza. Lek ten stosuje się do 7 dni. Istotne jest zażywanie go w odpowiednich dawkach:
- 100 mg 4 razy dziennie – pierwszego dnia leczenia,
- 100 mg 3 razy dziennie – w ciągu kolejnych dni terapii.
Wspomagająco można sięgnąć po preparaty moczopędne. Leki moczopędne w ofercie Apteki dla Rodziny pomagają oczyścić drogi moczowe. Środki o działaniu moczopędnym mają różną postać. W zależności od indywidualnych preferencji można sięgnąć po tabletki , krople czy też płyn doustny. Dostępna jest też pasta doustna, którą należy rozpuścić w zalecanej ilości wody. Preparaty moczopędne są też często wykorzystywane w leczeniu kamicy nerkowej. Leki na kamienie nerkowe – aptekadlarodziny.pl oferuje różnorodne preparaty wspomagające leczenie kamicy i kolki nerkowej.
Jak dbać o układ moczowy?
Przy nawracających epizodach zapalenia pęcherza moczowego warto rozważyć stosowanie żurawiny. Choć jej skuteczność w leczeniu toczącej się już infekcji jest raczej wątpliwa, żurawina może skutecznie zapobiegać jej wystąpieniu. Wzbogacenie codziennej diety o żurawinę może być szczególnie pomocne u osób zmagających się z częstymi, nawracającymi infekcjami.
W celu zadbania o zdrowie układu moczowego koniecznie należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów to podstawa utrzymania zdrowia dróg moczowych. Warto również pamiętać, aby nie powstrzymywać się zbyt długo z oddawaniem moczu. Najlepiej jest udać się do toalety od razu po zauważeniu pierwszych oznak parcia na pęcherz.